Convoyeur TRANSNORM 800-600-500
machines de manutention mécanique, équipement de stockage / bandes transporteuses
Transnorm conveyor belt GF 800-600-500RA2192Technical data:Conveyor length (NL): 800 mm frame width (NB): 600 mm, 700 mm with motorbelt width (GuB): 500 mmOverall height (BH): 80 mm, 430 mm with motor Supporting feet: optionally availableConveying speed (v m/s): 1,0Drive: SEW gear motorElectrical ...
Fabricant: TRANSNORM
Modèle:800-600-500
Type de machine: Convoyeur
Numéro de l'article: 163070585
Quantité: 1
Date: 14.05.2026
Année de fabrication: 2014
Emplacement: Land-de Allemagne Würzburg
Machine en stock:Oui
Seller-item-No.:RA2192
Transnorm conveyor belt GF 800-600-500
RA2192
Technical data:
Conveyor length (NL): 800 mm
frame width (NB): 600 mm, 700 mm with motor
belt width (GuB): 500 mm
Overall height (BH): 80 mm, 430 mm with motor
Supporting feet: optionally available
Conveying speed (v m/s): 1,0
Drive: SEW gear motor
Electrical data: 50Hz V380-500, kW 0,37 S1
Drive drum: Ø = 81 mm
Belt return roller: Ø = 81 mm
Optionally available:
Supports
Side guide on one side and on both sides
Frequency converter for stepless speed change
Adjust length (longer/shorter)
Prices net plus VAT ex central warehouse Dr. Sonntag GmbH & Co KG, 97076 Würzburg, Germany
Features:
Construction year: 2014
condition: good (used)
Conveying length in mm: 800
Nominal / outside width in mm: 600
Belt width in mm: 500
Driven: YES
Engine type: SEW Eurodrive Zentralantrieb mit Spannstation
KW: 0,37/S1
Conveyor speed m / s: 1,0
scope of delivery: without supports and side guides
For individual, professional advice, simply contact us.
Simply contact us by phone or e-mail.
We will be happy to help you with the planning and implementation of your projects.
We look forward to hearing from you.
With kind regards
Your team at Dr. Sonntag GmbH & Co. KG
Your specialist and contact for intralogistics
Partager cette machine sur Facebook:
Enquête
Marchand de machines?
S'il vous plaît remettre éventuellement
Envoyer la demande?
Copie pour vous?
Save input data
RA2192
Technical data:
Conveyor length (NL): 800 mm
belt width (GuB): 500 mm
Conveying speed (v m/s): 1,0
Drive: SEW gear motor
Drive drum: Ø = 81 mm
Belt return roller: Ø = 81 mm
Optionally available:
Supports
Adjust length (longer/shorter)
Features:
Construction year: 2014
condition: good (used)
Conveying length in mm: 800
Belt width in mm: 500
Driven: YES
KW: 0,37/S1
Conveyor speed m / s: 1,0
With kind regards
seller offer No. resale RA2192
Vendeur
logo dealer
Dr. Sonntag Industriebedarf u. Logistikplanung
Monsieur Dr. Sonntag
97084 Würzburg